Boys Varsity Track, Girls Varsity Track · Track Continues to Show Improvement


SMHS Track teams continue to improve as the season as progressed was the theme Coach Bates kept hitting on, "We are getting better- times are dropping and distances are getting longer. The kids want to get better and it makes our job easier as coaches." 

Up next both teams will compete at Cookeville against Cookeville, White County, Upperman, Goodpasture, York, and Clarkrange. The meet starts at 4Pm. 

RaceTab by MileSplit/FloSports Matthew Bates, Stone Memorial HS T

               King of the Mountain #2 - 4/5/2016                
                 Panther Stadium, Crossville, TN                 

                      HS Girls 3,200 Meter Run                      
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Isabella Dawson       11 Cookeville High Scho 12:40.19     10   
  2 Cheyenne Jones        10 Stone Memorial High  12:54.08      8   
  3 Chloe Livingston      10 Cookeville High Scho 14:10.58      6   
  4 Morgan Long            9 Cookeville High Scho 14:18.66      5   
  5 Rebekah Noland         9 Stone Memorial High  14:37.10      4   
  6 Anna Kemmer           10 Stone Memorial High  14:40.19      3   
  7 Brittany Simmons      10 White Co. High Schoo 14:44.98      2   
  8 Olianada Vazquez       9 Warren Co. High Scho 14:51.34      1   
  9 McKella Beddies       10 Warren Co. High Scho 15:19.57          

                      HS Boys 3,200 Meter Run                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Caleb Aikens          10 Cookeville High Scho 10:21.56     10   
  2 Michael VanWinkle     10 Stone Memorial High  10:42.68      8   
  3 Payt Bussey            9 Stone Memorial High  10:57.78      6   
  4 Lee Burk              12 Cookeville High Scho 11:10.38      5   
  5 Zach Stambaugh        10 Stone Memorial High  12:15.81      4   
  6 Dillon Earls           9 Warren Co. High Scho 12:31.29      3   
  7 Tyler Randolph         9 Cookeville High Scho 12:43.13      2   

                  HS Girls 4x800 Meter Relay                   
===============================================================
    Team                                          Time   Pts
---------------------------------------------------------------
  1 Cookeville High School A                 10:45.39     10   
      1) Ifeoma Ikedionwu      2) Isabella Dawson       
      3) Hannah Hart           4) Courtney McCowan      
  2 Stone Memorial High School A             11:18.52      8   
      1) Susan Nelson          2) Kassandra Ayala       
      3) Alexis Howard         4) Hailey Coudriet       
  3 Warren Co. High School A                 13:33.36      6   
      1) McKella Beddies       2) Joselyn Marroquin     
      3) Jacqueline Becerra    4) Kerrigan Woodlee      
      5) Jasmin De Santiago    

                   HS Boys 4x800 Meter Relay                   
===============================================================
    Team                                          Time   Pts
---------------------------------------------------------------
  1 Warren Co. High School A                  8:42.04     10   
      1) Jackson Noblin        2) Grant Hitchcock       
      3) Paxton Smith          4) Jacob Baehman         
      5) Christian Locke       
  2 Stone Memorial High School A              8:42.18      8   
      1) Jacob Sweeten         2) Jackson Hughes        
      3) Xavier Findley        4) Jordan Schroeder      
  3 Cookeville High School A                  9:05.31      6   
      1) Nathan Longfellow     2) Kyle Rusche           
      3) Austin Egger          4) Caleb Aikens          
  4 Livingston Academy A                     10:10.50      5   
      1) Chase Hunter          2) Wesley Cannon         
      3) Austin Trull          4) Jacob Savage          
  5 Coffee Co. Central High School A         10:43.10      4   
      1) Chandler Poe          2) Neil Slone            
      3) Reuben Chaput         4) Daniel Lee            

                         HS Girls 100 Meter Hurdles                          
=============================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------------
  1 karson young          11 Coffee Co. Central H    16.53         1    10   
  2 Sarah Pearson         10 Coffee Co. Central H    17.27         1     8   
  3 April Middlebrook     11 Cookeville High Scho    19.50         1     6   
  4 Ashley Ulloa          11 Cumberland Co. High     20.26         1     5   
  5 Madison Wilson        12 Stone Memorial High     20.85         2     4   
  6 Whitney Proffitt       9 Stone Memorial High     21.22         2     3   
  7 Breanna Wright        10 Cookeville High Scho    21.30         1     2   
  8 Chesney Lambert        9 White Co. High Schoo    21.69         2     1   
  9 Contessa Wilburn      10 Cumberland Co. High     22.06         2         
 10 Samantha Lorz         11 TeamX                   22.14         3         
 11 Amber Howard          12 TeamX                   22.60         3         
 12 Marlie Montandon      12 Warren Co. High Scho    30.85         3         

                          HS Boys 110 Meter Hurdles                          
=============================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------------
  1 Logan Lamb            12 Cookeville High Scho    15.08         1    10   
  2 Noah Baker            11 Lenoir City High Sch    18.28         1     8   
  3 Andrew Nash            9 Cookeville High Scho    19.47         1     6   
  4 Zach Munson            9 Lenoir City High Sch    20.36         1     5   
  5 Jorge Sifuentes        9 Warren Co. High Scho    21.52         2     4   
  6 Ben Bowman            11 Stone Memorial High     21.58         1     3   
  7 Jason Seaman          11 Stone Memorial High     22.39         2     2   
  8 Mario Hernandez       11 Warren Co. High Scho    22.89         2     1   

                           HS Girls 100 Meter Dash                           
=============================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------------
  1 Alexis Lankford       12 Lenoir City High Sch    12.68         1    10   
  2 Taonna Miller         12 Cumberland Co. High     13.29         1     8   
  3 Zoe Dennis            11 Cookeville High Scho    13.32         1     6   
  4 Bethany Fye           10 Warren Co. High Scho    13.67         4     5   
  5 Javan Vurge           12 Coffee Co. Central H    13.79         1     4   
  6 Emma Richardson       12 Cookeville High Scho    14.32         1     3   
  7 Abbi Hancock          11 Coffee Co. Central H    14.46         2     2   
  8 Emma Smith            11 Stone Memorial High     14.66         3     1   
  9 Amber Beam            12 Lenoir City High Sch    15.08         2         
 10 Bridgette Kern         9 Warren Co. High Scho    15.37         2         
 11 Andrea Seminole       11 Clarkrange High Scho    15.50         3         
 12 Leah Parker           10 Livingston Academy      16.31         3         
 13 Hannah Andrews        10 Cumberland Co. High     16.40         3         
 14 Erin Rassell           9 Stone Memorial High     17.27         2         
 15 Katharine Jones       10 Clarkrange High Scho    17.61         3         
 16 Whittney Miller        9 TeamX                   17.65         4         
 17 Lexi Proffitt          9 TeamX                   17.85         4         
 18 Aylssa Berry           9 TeamX                   18.07         4         

                           HS Boys 100 Meter Dash                            
=============================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------------
  1 Jared McCann          11 Livingston Academy      11.41         1    10   
  2 Logan Lamb            12 Cookeville High Scho    11.47         3     8   
  3 Brandon Dobson        11 Cookeville High Scho    11.59         1     6   
  4 Josh Molands          11 Clarkrange High Scho    11.67         3     5   
  5 Daniel Richards       12 Cumberland Co. High     11.74         1     4   
  6 Cody Wyllins          10 Stone Memorial High     11.85         1     3   
  7 Jacob Rabideau        11 Warren Co. High Scho    11.91         1     2   
  8 Ronnie Wyllins        11 Stone Memorial High     12.35         2     1   
  9 Tyler Dutton          10 Lenoir City High Sch    12.36         2         
 10 Tyree Ladet           10 Warren Co. High Scho    12.44         2         
 11 Kendrick Leftwich     11 White Co. High Schoo    12.54         1         
 12 Ramiro Gonzalez       10 Lenoir City High Sch    12.62         2         
 13 Payton Leftwich       12 White Co. High Schoo    12.84         2         
 14 Zach Morgan            9 Coffee Co. Central H    13.01         3         
 15 Glenn Starr           10 TeamX                   13.06         3         
 16 Elii Deford           10 Coffee Co. Central H    13.27         3         
 17 Lane Ritzko            9 Cumberland Co. High     13.38         2         

                    HS Girls 4x200 Meter Relay                    
==================================================================
    Team                                          Time H#   Pts
------------------------------------------------------------------
  1 Warren Co. High School A                  1:58.69   1    10   
      1) Jasmin De Santiago    2) Alana Owens           
      3) Bethany Fye           4) Gabi Contreras        
      5) Allie Garcia          
  2 Lenoir City High School A                 1:59.76   1     8   
      1) Amber Beam            2) Alina Cirstea         
      3) Brittany LeQuire      4) Marielis Montalvo     
      5) Cassidy Young         6) Stormie Bailey        
      7) Tierra Kerr           8) Kylie Pelfry          
  3 Cumberland Co. High School A              2:04.04   1     6   
      1) Taonna Miller         2) Gloria Gregg          
      3) Ashley Ulloa          4) Rosemarie Balderas    
  4 Stone Memorial High School A              2:06.69   1     5   
      1) Alexis Howard         2) Alexa Kelch           
      3) Emma Smith            4) Jacey Wiley           
  5 Coffee Co. Central High School A          2:06.76   2     4   
      1) Daisy Munoz           2) Keishel Norton        
      3) Jasmine Farrar        4) Izzy Huddleston       
      5) Kayleigh Harris       6) Reagan Rice           
  6 Cookeville High School A                  2:09.75   1     3   
      1) Destiny Oliphant      2) Sierra Bozeman        
      3) Addie Hall            4) Breanna Wright        
  7 Clarkrange High School A                  2:09.78   2     2   
      1) Megan Taulbe          2) Hannah Wells          
      3) Emma Soendegaard      4) Jasmine White         
  8 White Co. High School A                   2:18.94   2     1   
      1) Caz Bilbrey           2) Ciera Bobo            
      3) Juliana Wardlaw       4) Carlee Paul           

                    HS Boys 4x200 Meter Relay                     
==================================================================
    Team                                          Time H#   Pts
------------------------------------------------------------------
  1 Clarkrange High School A                  1:41.50   1    10   
      1) Brandon Blake         2) Luke Downes           
      3) Christian Miller      4) Josh Molands          
      5) Mack Wilson           6) Jonathan Wright       
      7) Nicholas Whited       
  2 Cumberland Co. High School A              1:41.82   1     8   
      1) Dylan Wyatt           2) Caleb Jones           
      3) Anthony Scholl        4) Cole Parton           
  3 Stone Memorial High School A              1:41.84   2     6   
      1) Dylan Greewood        2) Cody Wyllins          
      3) Ronnie Wyllins        4) Thomas Arnold         
  4 Lenoir City High School A                 1:44.53   1     5   
      1) Matt Scarfo           2) Zander Harrison       
      3) Clayton Nabors        4) Ezequiel Leon         
      5) Nathan Holliman       
  5 Coffee Co. Central High School A          1:46.39   2     4   
      1) Eskiel Cummings       2) Elii Deford           
      3) Johnny Dulin          4) Zach Morgan           
      5) Justice Benitez       6) Zach Vaughn           
  6 Cookeville High School A                  1:47.77   2     3   
      1) Brooks Burr           2) Jackson VanHooser     
      3) Riley Gilbert         4) Tyler Fletcher        
  7 White Co. High School A                   1:48.84   2     2   
      1) Ben Frazier           2) Casey Russell         
      3) Dawson Ogletree       4) Justin Collins        
  8 Warren Co. High School A                  1:53.32   1     1   
      1) Raleigh Woods         2) Noah Campbell         
      3) Lorenzo Wilson        4) Jayren Perkins        
      5) Troy Benshoff         

                      HS Girls 1,600 Meter Run                      
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Madison Guider        11 Lenoir City High Sch  5:51.12     10   
  2 Courtney McCowan      12 Cookeville High Scho  5:54.06      8   
  3 Cheyenne Jones        10 Stone Memorial High   6:03.52      6   
  4 Emily St. John         9 Coffee Co. Central H  6:38.81      5   
  5 Makenzie Webb          9 Coffee Co. Central H  6:39.56      4   
  6 Katelyn Lepley        11 Cookeville High Scho  6:43.66      3   
  7 Samantha Jones        11 Clarkrange High Scho  6:46.36      2   
  8 Kelsey Gross          10 Warren Co. High Scho  6:57.05      1   
  9 Alex Hobbs            11 Warren Co. High Scho  7:00.44          
 10 Anna Kemmer           10 Stone Memorial High   7:01.07          
 11 Cassie Carter          9 Livingston Academy    7:03.94          
    Mary Grace Cravens     9 Cookeville High Scho       NT          
    Hailey Coudriet       11 Stone Memorial High        NT          
    Olianada Vazquez       9 Warren Co. High Scho       NT          
    Tamera Webb           12 White Co. High Schoo       NT          

                      HS Boys 1,600 Meter Run                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Nathan Longfellow     12 Cookeville High Scho  4:36.59     10   
  2 Jordan Schroeder      12 Stone Memorial High   4:53.63      8   
  3 Noah Baker            11 Lenoir City High Sch  4:59.61      6   
  4 Michael VanWinkle     10 Stone Memorial High   5:04.05      5   
  5 Payt Bussey            9 Stone Memorial High   5:04.13      4   
  6 Caleb Fox             11 White Co. High Schoo  5:11.07      3   
  7 James Lynn            11 Coffee Co. Central H  5:11.29      2   
  8 Grant Hitchcock       10 Warren Co. High Scho  5:15.37      1   
  9 Andrew Godwin         11 Coffee Co. Central H  5:15.65          
 10 Nakoda Cannon         12 Clarkrange High Scho  5:16.60          
 11 Christian Locke       10 Warren Co. High Scho  5:19.85          
 12 Andy Rossom           12 Coffee Co. Central H  5:22.55          
 13 Aza Morrison          10 Cumberland Co. High   5:29.36          
 14 Juan Cuevas           11 Lenoir City High Sch  5:31.20          
 15 Noah Sandoval         12 Clarkrange High Scho  5:37.55          
 16 Gabe Sparkman          9 White Co. High Schoo  5:41.76          
 17 Bunker Brock          10 Warren Co. High Scho  5:45.76          
 18 Aidan Jackson          9 Cookeville High Scho  5:46.47          
 19 Matthew Noland         9 TeamX                 5:47.94          
 20 Carter Young           9 Cookeville High Scho  5:49.07          
 21 Nicholas Lester       10 Cumberland Co. High   5:58.99          
 22 Austin Trull          11 Livingston Academy    6:05.63          
 23 William Allen          9 Clarkrange High Scho  6:17.03          

                    HS Girls 4x100 Meter Relay                    
==================================================================
    Team                                          Time H#   Pts
------------------------------------------------------------------
  1 White Co. High School A                     56.50   1    10   
      1) Olivia Johnson        2) Chesney Lambert       
      3) Tia Leftwich          4) Lexie Rutledge        
  2 Coffee Co. Central High School A            57.17   2     8   
      1) Abbi Hancock          2) Daisy Munoz           
      3) Javan Vurge           4) Jasmine Farrar        
      5) Izzy Huddleston       6) Kayleigh Harris       
  3 Lenoir City High School A                   58.30   1     6   
      1) Alexis Lankford       2) Marielis Montalvo     
      3) Cassidy Young         4) Stormie Bailey        
  4 Cumberland Co. High School A                59.21   2     5   
      1) Gloria Gregg          2) Ashley Ulloa          
      3) Contessa Wilburn      4) Morgan Tays           
  5 Cookeville High School A                  1:00.40   1     4   
      1) Emma Richardson       2) Zoe Dennis            
      3) Amber Mattox          4) April Middlebrook     
  6 Warren Co. High School A                  1:04.09   2     3   
      1) Tessa Smith           2) Bridgette Kern        
      3) Marlie Henegar        4) Abby Stalnaker        
      5) Kristen Adams         
  7 Clarkrange High School A                  1:11.44   1     2   
      1) Kayedrianne King      2) Allison Smith         
      3) Abigail Smith         4) Megan Buck            
 DQ Stone Memorial High School A                   NT   2         
      1) Alexa Kelch           2) Whitney Proffitt      
      3) Faith Robinette       4) Lindy Livesay         

                    HS Boys 4x100 Meter Relay                     
==================================================================
    Team                                          Time H#   Pts
------------------------------------------------------------------
  1 Cookeville High School A                    45.45   1    10   
      1) Brandon Dobson        2) Jarquzes Hicks        
      3) Jaden McAllister      4) Blake Ashburn         
  2 Stone Memorial High School A                48.07   1     8   
      1) Dylon Dishman         2) Cody Wyllins          
      3) Ronnie Wyllins        4) Anthony Algeria       
  3 Lenoir City High School A                   48.12   1     6   
      1) Tyler Dutton          2) Ramiro Gonzalez       
      3) Aaron McKeever        4) Caden Rogers          
      5) Zander Harrison       6) Clayton Nabors        
  4 Warren Co. High School A                    48.24   2     5   
      1) Raleigh Woods         2) Jacob Rabideau        
      3) Jayren Perkins        4) Tyree Ladet           
      5) Lorenzo Wilson        
  5 White Co. High School A                     48.86   2     4   
      1) Kendrick Leftwich     2) Jake Shockey          
      3) Casey Russell         4) Trey Brewington       
  6 Cumberland Co. High School A                48.95   1     3   
      1) Michael Miller        2) Dylan Wyatt           
      3) Lane Ritzko           4) Jacob Kerley          
  7 Coffee Co. Central High School A            49.65   2     2   
      1) Eskiel Cummings       2) Johnny Dulin          
      3) Zach Morgan           4) Cyler Vaughn          
      5) Justice Benitez       6) Michael Lockhart      

                        HS Girls 400 Meter Dash                        
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Susan Nelson           9 Stone Memorial High   1:05.50   3    10   
  2 Ifeoma Ikedionwu      11 Cookeville High Scho  1:05.95   1     8   
  3 Alina Cirstea         11 Lenoir City High Sch  1:09.68   1     6   
  4 Megan Taulbe          11 Clarkrange High Scho  1:11.78   1     5   
  5 Carson Hammock        10 Livingston Academy    1:13.29   1     4   
  6 Brittany LeQuire      10 Lenoir City High Sch  1:13.88   1     3   
  7 Elisabeth Morrison     9 Warren Co. High Scho  1:15.89   2     2   
  8 Hannah Andrews        10 Cumberland Co. High   1:19.68   2     1   
  9 Alexis Wanamaker      12 Warren Co. High Scho  1:19.77   3         
 10 Hannah Wells          10 Clarkrange High Scho  1:22.31   2         
 11 lili harris           11 Coffee Co. Central H  1:23.46   3         
 12 Jade England          10 White Co. High Schoo  1:24.37   4         
 13 Maggie Kemmer          9 TeamX                 1:25.67   4         
 14 Renee Martin          10 Coffee Co. Central H  1:25.92   2         
 15 Sienna Howe           10 TeamX                 1:32.18   4         
 16 Hannah Craft           9 TeamX                 1:41.37   4         
 17 Brooke Freitag        10 TeamX                 1:43.96   4         
 18 Alli Caskey           10 White Co. High Schoo  1:54.07   3         

                        HS Boys 400 Meter Dash                         
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Daniel Richards       12 Cumberland Co. High     55.05   1    10   
  2 Aaron McKeever        10 Lenoir City High Sch    57.18   1     8   
  3 Cole Parton           12 Cumberland Co. High     58.35   2     6   
  4 Blake Daniels         10 Cookeville High Scho    58.37   3     5   
  5 Caden Rogers          12 Lenoir City High Sch    59.04   1     4   
  6 John Yeargin           9 Warren Co. High Scho    59.41   3     3   
  7 Nick Moore             9 Stone Memorial High   1:00.73   1     2   
  8 Tyler Breeding        10 TeamX                 1:01.87   4         
  9 Wesley Cannon          9 Livingston Academy    1:02.10   2     1   
 10 Cyler Vaughn          10 Coffee Co. Central H  1:02.56   3         
 11 Joe Melton            10 Coffee Co. Central H  1:04.10   2         
 12 Jacob Savage          11 Livingston Academy    1:05.91   3         
 13 Preston Buck          10 Stone Memorial High   1:06.64   4         
 14 Philippe Van Mastrigt 10 Warren Co. High Scho  1:09.56   4         
 15 Glenn Starr           10 TeamX                 1:10.47   4         

                      HS Girls 300 Meter Hurdles                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Sarah Pearson         10 Coffee Co. Central H    51.63   1    10   
  2 Madison Wilson        12 Stone Memorial High     55.61   1     8   
  3 Chloe Haggard          9 Coffee Co. Central H    56.99   1     6   
  4 Allie Hale            10 Stone Memorial High     58.01   1     5   
  5 Samantha Lorz         11 TeamX                 1:00.53   2         
  6 Amber Howard          12 TeamX                 1:08.71   2         

                       HS Boys 300 Meter Hurdles                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Luke Downes           11 Clarkrange High Scho    45.01   1    10   
  2 Noah Baker            11 Lenoir City High Sch    45.45   1     8   
  3 Anthony Scholl        11 Cumberland Co. High     45.54   1     6   
  4 Ben Bowman            11 Stone Memorial High     48.92   1     5   
  5 Zach Munson            9 Lenoir City High Sch    49.25   2     4   
  6 Jarrett Talbott       10 Cookeville High Scho    49.33   1     3   
  7 Jorge Sifuentes        9 Warren Co. High Scho    50.43   2     2   
  8 Mario Hernandez       11 Warren Co. High Scho    52.96   2     1   
  9 Justin Grossarth      10 Cookeville High Scho    53.73   2         

                        HS Girls 800 Meter Run                         
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Sydney Tabor          10 Cumberland Co. High   2:31.14   1    10   
  2 Hannah Hart           11 Cookeville High Scho  2:34.44   1     8   
  3 Hailey Coudriet       11 Stone Memorial High   2:34.47   1     6   
  4 Madison Guider        11 Lenoir City High Sch  2:42.56   1     5   
  5 Jena Burk             10 Cookeville High Scho  2:49.19   2     4   
  6 Alexis Howard         11 Stone Memorial High   2:55.04   2     3   
  7 Kassandra Ayala       12 Stone Memorial High   3:00.94   2     2   
  8 Emily St. John         9 Coffee Co. Central H  3:03.69   1     1   
  9 Alley King             9 Cookeville High Scho  3:04.92   2         
 10 Makenzie Webb          9 Coffee Co. Central H  3:06.15   1         
 11 Larissa Lopez         12 Warren Co. High Scho  3:06.74   2         
 12 Samantha Jones        11 Clarkrange High Scho  3:08.83   1         
 13 Allison Smith          9 Clarkrange High Scho  3:16.16   1         
 14 Cassie Carter          9 Livingston Academy    3:17.29   2         
 15 Annalise Wallace      10 Cumberland Co. High   3:17.48   1         
 16 Tierra Scoville       10 TeamX                 3:25.32   2         
 17 Sienna Howe           10 TeamX                 3:40.00   2         

                         HS Boys 800 Meter Run                         
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Conner Hawkins        11 Cookeville High Scho  2:02.23   1    10   
  2 Ben Tabor             11 Cumberland Co. High   2:03.24   1     8   
  3 Xavier Findley        10 Stone Memorial High   2:08.70   2     6   
  4 Jacob Sweeten         10 Stone Memorial High   2:13.48   1     5   
  5 Alex Cruz             10 Cookeville High Scho  2:18.94   2     4   
  6 James Lynn            11 Coffee Co. Central H  2:20.38   1     3   
  7 Jackson Hughes        10 Stone Memorial High   2:20.48   2     2   
  8 Andrew Godwin         11 Coffee Co. Central H  2:20.59   1     1   
  9 Andy Rossom           12 Coffee Co. Central H  2:21.59   2         
 10 Jonathan Dean         11 Cookeville High Scho  2:21.73   2         
 11 Ryan Goodpaster       12 Clarkrange High Scho  2:29.61   1         
 12 Joey Hitchcock        12 Warren Co. High Scho  2:29.69   2         
 13 Nicholas Lester       10 Cumberland Co. High   2:31.14   1         
 14 Philip Sparks         10 Lenoir City High Sch  2:31.44   1         
 15 Tyler Breeding        10 TeamX                 2:33.98   2         
 16 Chase Hunter          10 Livingston Academy    2:35.50   1         
 17 Marius Grau           11 Clarkrange High Scho  2:38.94   1         
 18 Elias Cruz            11 Lenoir City High Sch  2:39.00   1         
 19 Austin Trull          11 Livingston Academy    2:39.32   2         
 20 William Allen          9 Clarkrange High Scho  2:45.81   1         
 21 Austin Wattenbarger   10 TeamX                 2:53.44   2         
 22 Preston Young          9 Warren Co. High Scho  3:05.19   2         

                           HS Girls 200 Meter Dash                           
=============================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------------
  1 Alexis Lankford       12 Lenoir City High Sch    26.27         1    10   
  2 Zoe Dennis            11 Cookeville High Scho    28.07         1     8   
  3 Stormie Bailey        11 Lenoir City High Sch    28.74         1     6   
  4 Javan Vurge           12 Coffee Co. Central H    29.62         1     5   
  5 Rosemarie Balderas    10 Cumberland Co. High     30.37         3     4   
  6 Gabi Contreras        11 Warren Co. High Scho    31.18         1     3   
  7 Lexi Proffitt          9 TeamX                   31.28         4         
  8 Destiny Oliphant      10 Cookeville High Scho    31.45         2     2   
  9 Allie Garcia          11 Warren Co. High Scho    31.57         2     1   
 10 Emma Smith            11 Stone Memorial High     33.02         4         
 11 Daisy Munoz           10 Coffee Co. Central H    33.57         3         
 12 Jacey Wiley            9 Stone Memorial High     34.12         1         
 13 Morgan Tays            9 Cumberland Co. High     35.07         4         
 14 Maggie Kemmer          9 TeamX                   36.78         4         
 15 Kayedrianne King      12 Clarkrange High Scho    37.12         3         
 16 Serena Labelle        10 Clarkrange High Scho    37.34         3         
 17 Aylssa Berry           9 TeamX                   39.95         4         

                           HS Boys 200 Meter Dash                            
=============================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------------
  1 Jared McCann          11 Livingston Academy      24.30         1    10   
  2 Nathaniel Stalnaker    9 Warren Co. High Scho    24.46         2     8   
  3 Caden Rogers          12 Lenoir City High Sch    24.63         1     6   
  4 Jake Shockey          11 White Co. High Schoo    24.95         4     5   
  5 Aaron McKeever        10 Lenoir City High Sch    25.47         1     4   
  6 Nolan McClain         12 Cumberland Co. High     25.58         4     3   
  7 Ronnie Wyllins        11 Stone Memorial High     25.63         1     2   
  8 Nick Moore             9 Stone Memorial High     26.67         4     1   
  9 Zach Morgan            9 Coffee Co. Central H    26.78         2         
 10 Ben Frazier           11 White Co. High Schoo    27.26         2         
 11 Elii Deford           10 Coffee Co. Central H    27.48         3         
 12 Glenn Starr           10 TeamX                   28.40         4         
 13 Donovan Hodam          9 Cookeville High Scho    28.58         2         

                  HS Girls 4x400 Meter Relay                   
===============================================================
    Team                                          Time   Pts
---------------------------------------------------------------
  1 Stone Memorial High School A              4:44.15     10   
      1) Hailey Coudriet       2) Alexis Howard         
      3) Alexa Kelch           4) Susan Nelson          
  2 Cookeville High School A                  4:59.57      8   
      1) Courtney McCowan      2) Jena Burk             
      3) Maura Hart            4) Ifeoma Ikedionwu      
  3 Clarkrange High School A                  5:10.03      6   
      1) Allison Smith         2) Megan Taulbe          
      3) Hannah Wells          4) Emma Soendegaard      
      5) Jasmine White         
  4 Coffee Co. Central High School A          5:13.78      5   
      1) Diana Davis           2) lili harris           
      3) Jasmine Farrar        4) Kelsea Selvage        
      5) Kayleigh Harris       6) Ali Robinson          
  5 Warren Co. High School A                  5:28.93      4   
      1) Larissa Lopez         2) Marlie Henegar        
      3) Allie Garcia          4) Gabi Contreras        

                    HS Boys 4x400 Meter Relay                     
==================================================================
    Team                                          Time H#   Pts
------------------------------------------------------------------
  1 Stone Memorial High School A              3:42.12   1    10   
      1) Xavier Findley        2) Nick Moore            
      3) Jordan Schroeder      4) Jacob Sweeten         
  2 Cookeville High School A                  3:45.56   1     8   
      1) Alex Cruz             2) Blake Daniels         
      3) Wes Wearing           4) Conner Hawkins        
  3 Lenoir City High School A                 3:51.42   1     6   
      1) Noah Baker            2) Juan Cuevas           
      3) Ramiro Gonzalez       4) Aaron McKeever        
      5) Matt Scarfo           6) Clayton Nabors        
      7) Ezequiel Leon         8) Nathan Holliman       
  4 Clarkrange High School A                  3:51.60   2     5   
      1) Brandon Blake         2) Nakoda Cannon         
      3) Josh Molands          4) Mack Wilson           
      5) Jonathan Wright       6) Nicholas Whited       
  5 Warren Co. High School A                  3:52.12   1     4   
      1) Bryan Rabideau        2) Mario Hernandez       
      3) Tyler Butcher         4) Timmy Benshoff II     
      5) Zachary Keel          
  6 Coffee Co. Central High School A          3:57.20   2     3   
      1) Johnny Dulin          2) Joe Melton            
      3) Cyler Vaughn          4) Michael Lockhart      
      5) Zach Vaughn           6) Chandler Poe          
  7 White Co. High School A                   4:33.90   2     2   
      1) Cody Merriman         2) Gabe Sparkman         
      3) Casey Russell         4) Dawson Ogletree       

                         HS Girls High Jump                         
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 karson young          11 Coffee Co. Central H  4-06.00     10   
  2 Sarah Pearson         10 Coffee Co. Central H  4-06.00      8   
  3 Diana Davis           12 Coffee Co. Central H  4-04.00      6   
  4 Whitney Proffitt       9 Stone Memorial High   4-00.00      5   

                         HS Boys High Jump                          
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Logan Lamb            12 Cookeville High Scho  5-10.00     10   
  2 Dylon Dishman         11 Stone Memorial High   5-08.00      8   
  3 Ronnie Wyllins        11 Stone Memorial High   5-08.00      6   
  4 Brooks Burr            9 Cookeville High Scho  5-08.00      5   
  5 Jason Seaman          11 Stone Memorial High   5-02.00      4   
  6 David Brennan          9 Lenoir City High Sch  5-02.00      3   
  7 Marius Grau           11 Clarkrange High Scho  5-00.00      2   

                             HS Girls Long Jump                              
=============================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------------
 Nm Hannah Houser         10 Livingston Academy         ND    NWI  2         
 NM Kelci Hastings        12 Warren Co. High Scho       ND    NWI  2         
  1 karson young          11 Coffee Co. Central H 15-08.00    NWI  1    10   
  2 Sarah Pearson         10 Coffee Co. Central H 14-10.00    NWI  1     8   
  3 Megan Taulbe          11 Clarkrange High Scho 14-06.00    NWI  1     6   
  4 Lacey Melton          12 Stone Memorial High  14-03.50    NWI  1     5   
  5 Taonna Miller         12 Cumberland Co. High  14-02.00    NWI  1     4   
  6 Diana Davis           12 Coffee Co. Central H 13-09.00    NWI  2     3   
  7 Alana Owens           11 Warren Co. High Scho 13-08.00    NWI  2     2   
  8 Tia Leftwich          10 White Co. High Schoo 13-07.00    NWI  1     1   
  9 Mikah Thomsen          9 Cookeville High Scho 13-03.00    NWI  1         
 10 Caitlin Reed          10 Stone Memorial High  13-00.00    NWI  1         
 11 Dezirey Simono        11 Cookeville High Scho 11-06.00    NWI  2         
 12 Juliana Wardlaw       10 White Co. High Schoo 11-04.00    NWI  2         
 13 Erin Rassell           9 Stone Memorial High  11-01.00    NWI  2         
 14 Bridgette Kern         9 Warren Co. High Scho  9-07.00    NWI  2         

                              HS Boys Long Jump                              
=============================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------------
scr Johnny Dulin          10 Coffee Co. Central H       ND    NWI  1         
scr Mack Wilson           10 Clarkrange High Scho       ND    NWI  2         
scr Ramiro Gonzalez       10 Lenoir City High Sch       ND    NWI  2         
scr Ethan Bird            11 Sequoyah High School       ND    NWI  2         
scr Dylan Greewood        11 Stone Memorial High        ND    NWI  2         
  1 Josh Molands          11 Clarkrange High Scho 19-07.00    NWI  1    10   
  2 Logan Lamb            12 Cookeville High Scho 18-09.00    NWI  1     8   
  3 Kendrick Leftwich     11 White Co. High Schoo 18-02.00    NWI  2     6   
  4 Brooks Burr            9 Cookeville High Scho 17-10.00    NWI  1     5   
  5 Nolan McClain         12 Cumberland Co. High  17-06.00    NWI  1     4   
  6 Caden Rogers          12 Lenoir City High Sch 17-01.00    NWI  1   2.5   
  6 Dylan Wyatt           11 Cumberland Co. High  17-01.00    NWI  2   2.5   
  8 Noah Campbell         10 Warren Co. High Scho 17-00.00    NWI  1     1   
  9 Cyler Vaughn          10 Coffee Co. Central H 16-11.50    NWI  2         
 10 Jacob Rabideau        11 Warren Co. High Scho 16-11.00    NWI  1         
 11 Zach Morgan            9 Coffee Co. Central H 16-10.00    NWI  1         
 12 Ayden Gist            11 Cookeville High Scho 16-01.00    NWI  1         
 12 Trevor Tucker         11 Stone Memorial High  16-01.00    NWI  1         
 14 Justice Hamilton      10 White Co. High Schoo 15-05.00    NWI  2         
 15 Glenn Starr           10 TeamX                15-02.50    NWI  2         
 16 Nakoda Cannon         12 Clarkrange High Scho 15-00.00    NWI  2         

                           HS Girls Triple Jump                           
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 karson young          11 Coffee Co. Central H 33-03.50    NWI    10   
  2 Bethany Fye           10 Warren Co. High Scho 28-07.00    NWI     8   
  3 Erin Rassell           9 Stone Memorial High  28-02.00    NWI     6   
  4 Mikah Thomsen          9 Cookeville High Scho 27-09.00    NWI     5   
  5 Caitlin Reed          10 Stone Memorial High  27-04.50    NWI     4   
  6 Lacey Melton          12 Stone Memorial High  27-03.00    NWI     3   
  7 April Middlebrook     11 Cookeville High Scho 26-01.00    NWI     2   
  8 Carmen Trojcak        11 Cookeville High Scho 25-04.00    NWI     1   

                           HS Boys Triple Jump                            
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
--------------------------------------------------------------------------
 NM Nathaniel Stalnaker    9 Warren Co. High Scho       ND    NWI         
  1 Brooks Burr            9 Cookeville High Scho 38-08.00    NWI    10   
  2 Jaden McAllister       9 Cookeville High Scho 37-06.50    NWI     8   
  3 Trevor Tucker         11 Stone Memorial High  34-02.00    NWI     6   
  4 Caleb Jones           12 Cumberland Co. High  33-11.00    NWI     5   
  5 Bunker Brock          10 Warren Co. High Scho 31-00.00    NWI     4   

                            HS Girls Discus                            
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Lacey Melton          12 Stone Memorial High     83-01   1    10   
  2 Faith Floyd            9 Coffee Co. Central H    77-06   1     8   
  3 Emma Richardson       12 Cookeville High Scho    76-01   1     6   
  4 Jade England          10 White Co. High Schoo    73-04   1     5   
  5 Amber Mattox          11 Cookeville High Scho    68-04   1     4   
  6 Keishel Norton        10 Coffee Co. Central H    64-09   2     3   
  7 Abbi Blaylock         10 White Co. High Schoo    63-07   2     2   
  8 Andrea Seminole       11 Clarkrange High Scho    58-08   1     1   
  9 Kayla Dearmon         11 Clarkrange High Scho    56-10   2         
 10 Caitlin Reed          10 Stone Memorial High     53-10   2         
 11 Meredith Matteson     11 Lenoir City High Sch    52-05   2         
 12 Andrea Bowling        10 Cookeville High Scho    47-11   2         
 13 Katharine Jones       10 Clarkrange High Scho    46-10   2         

                            HS Boys Discus                             
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------
dns Chase Davis            9 Coffee Co. Central H       ND   2         
  1 Michael Miller        11 Cumberland Co. High    115-06   1    10   
  2 Ben Kindred           12 Stone Memorial High    111-06   1     8   
  3 Ethan Farley          12 White Co. High Schoo   109-11   1     6   
  4 Luke Downes           11 Clarkrange High Scho   105-11   1     5   
  5 Brandon Levine        12 Clarkrange High Scho   105-02   1     4   
  6 Devin Schwenke        11 Cumberland Co. High    101-09   1     3   
  7 Brandon Jones         11 TeamX                  100-06   2         
  8 Reece Pratt           10 Coffee Co. Central H    95-10   1     2   
  9 Dakota Kubecka        11 White Co. High Schoo    94-06   2     1   
 10 Parker Klein          10 Cookeville High Scho    93-08   1         
 11 Matthew Brennan       11 Lenoir City High Sch    91-03   1         
 12 Lane Matlock          12 Lenoir City High Sch    89-00   1         
 13 Lucas Coleman         11 Stone Memorial High     84-09   1         
 14 Allen Richardson      11 Cookeville High Scho    78-00   1         
 15 Raleigh Woods         10 Warren Co. High Scho    75-09   2         
 16 Glenmore Crabtree     10 Cookeville High Scho    75-04   2         
 17 Curtis Tollett        11 TeamX                   69-09   2         
 18 Blake Hicks           11 TeamX                   67-08   2         
 19 Dylan Chilton         12 Livingston Academy      67-01   2         
 20 Cj Hale               12 Warren Co. High Scho    62-09   2         
 21 Andrew Wright         11 Stone Memorial High     57-07   2         
 22 Christian Miller      12 Clarkrange High Scho    47-00   2         

                           HS Girls Shot Put                           
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Jade England          10 White Co. High Schoo 32-05.00   1    10   
  2 Carly Barnes           9 Coffee Co. Central H 29-03.50   1     8   
  3 Lacey Melton          12 Stone Memorial High  29-00.00   1     6   
  4 Emma Richardson       12 Cookeville High Scho 28-01.00   1     5   
  5 Keishel Norton        10 Coffee Co. Central H 27-07.00   2     4   
  6 Caitlin Reed          10 Stone Memorial High  27-00.00   1     3   
  7 Andrea Seminole       11 Clarkrange High Scho 25-08.50   1     2   
  8 Svietlanna Miadzvedze 11 Coffee Co. Central H 24-11.00   2     1   
  9 Faith Robinette        9 Stone Memorial High  23-11.50   2         
 10 Breanna Wright        10 Cookeville High Scho 23-10.50   1         
 11 Meredith Matteson     11 Lenoir City High Sch 23-09.50   2         
 12 Kelsey Linder         10 Livingston Academy   23-06.50   1         
 13 Abbi Blaylock         10 White Co. High Schoo 23-05.50   1         
 14 Kayla Dearmon         11 Clarkrange High Scho 23-02.00   2         
 15 Mikayla Thomsen       10 Cookeville High Scho 19-10.00   2         
 16 Whittney Miller        9 TeamX                18-05.00   2         
 17 Serena Labelle        10 Clarkrange High Scho 17-00.50   2         

                           HS Boys Shot Put                            
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Allen Richardson      11 Cookeville High Scho 44-05.50   1    10   
  2 Devin Schwenke        11 Cumberland Co. High  41-10.00   1     8   
  3 Reece Pratt           10 Coffee Co. Central H 41-09.00   1     6   
  4 Ben Kindred           12 Stone Memorial High  40-05.50   1     5   
  5 Jared McCann          11 Livingston Academy   40-03.00   1     4   
  6 Eskiel Cummings       10 Coffee Co. Central H 39-10.50   1     3   
  6 Brandon Jones         11 TeamX                39-10.50   2         
  8 Jacob Young           12 White Co. High Schoo 38-07.00   1     2   
  9 Raleigh Woods         10 Warren Co. High Scho 38-00.50   1     1   
 10 Lane Matlock          12 Lenoir City High Sch 37-02.50   2         
 11 Devin Parker          10 Cookeville High Scho 37-00.00   2         
 12 Traison Usie          10 White Co. High Schoo 36-10.00   1         
 13 Luke Downes           11 Clarkrange High Scho 36-07.00   1         
 14 Lucas Coleman         11 Stone Memorial High  34-07.00   2         
 15 Andrew Wright         11 Stone Memorial High  33-09.50   1         
 15 Jack Wiggins          10 Cookeville High Scho 33-09.50   2         
 17 Dylan Chilton         12 Livingston Academy   33-07.00   2         
 18 Jacob Kerley          10 Cumberland Co. High  33-06.00   2         
 19 Blake Hicks           11 TeamX                33-03.00   2         
 20 Curtis Tollett        11 TeamX                32-10.50   2         
 21 Cj Hale               12 Warren Co. High Scho 31-03.00   2         
 22 Matthew Brennan       11 Lenoir City High Sch 30-01.50   2         
 23 Brandon Levine        12 Clarkrange High Scho 26-02.00   1         



                HS Girls Team Scores (16 Events Scored)                
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Coffee Co. Central High S   151    11   10   34   17   24   55    0  
  2 Stone Memorial High Schoo   128    11   32   20   23   19   23    0  
  3 Cookeville High School      127    27   44    8   25   15    8    0  
  4 Lenoir City High School     64     35   15    0   14    0    0    0  
  5 Warren Co. High School      46     11    2    0   23    0   10    0  
  6 Cumberland Co. High Schoo   43     13   10    5   11    0    4    0  
  7 White Co. High School       32      0    2    1   11   17    1    0  
  8 Clarkrange High School      26      5    2    0   10    3    6    0  
  9 Livingston Academy           4      4    0    0    0    0    0    0  


                HS Boys Team Scores (17 Events Scored)                 
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Cookeville High School      162    19   41   19   27   10   46    0  
  2 Stone Memorial High Schoo   136     9   48   10   32   13   24    0  
  3 Cumberland Co. High Schoo  80.5    23    8    6   11   21  11.5   0  
  4 Lenoir City High School    75.5    22    6   25   17    0   5.5   0  
  5 Warren Co. High School      51     13    4    8   20    1    5    0  
  5 Clarkrange High School      51      5    0   10   15    9   12    0  
  7 White Co. High School       31      5    3    0    8    9    6    0  
  8 Livingston Academy          30     21    0    0    5    4    0    0  
  8 Coffee Co. Central High S   30      0    6    0   13   11    0    0