Boys Varsity Track, Girls Varsity Track · Panthers and Lady Panthers Close Out Regular Season


Panthers and Lady Panthers Close Out Regular Season

 

Jamestown, TN- The last official track meet of the 2016 regular season has come and gone for the Panthers and Lady Panthers of Stone Memorial. Both the boys and the girls escaped York Institute with wins. “I was proud of them. They came in and fought. We had a few kids running hurt and the pushed through and scored us team points. Several of our kids set personal bests for their season,” said Coach Bates.

 

 

 

HS Girls 4×800 Meter Relay

1st Stone Memorial High School A             12:38.72

1) Anna Kemmer           2) Rebekah Noland

3) Erin Rassell         4) Faith Robinette

3rd Stone Memorial High School B             13:40.59

1) Kassandra Ayala       2) Brooke Frietage

3) Allie Hale           4) Sienna Howe

 

HS Boys 4×800 Meter Relay

1st Stone Memorial High School A            9:07.21

1) Xavier Findley       2) Jackson Hughes

3) Jordan Schroeder     4) Jacob Sweeten

3rd Stone Memorial High School B             9:52.99

1) Preston Buck         2) Payt Bussey

3) Matthew Noland       4) Zach Stambaugh

HS Girls 100 Meter Hurdles

4th Samantha Lorz         11 Stone Memorial High     19.44

5th Whitney Proffitt       9 Stone Memorial High     19.48           7th Amber Howard         12 Stone Memorial High     21.77

8th Allie Hale           10 Stone Memorial High     22.00

 

HS Boys 110 Meter Hurdles

2nd Ben Bowman           11 Stone Memorial High     20.59           4th Jason Seaman         11 Stone Memorial High     21.86

 

HS Girls 100 Meter Dash

2nd Jacey Wiley           9 Stone Memorial High     14.35           4th Alexa Kelch           10 Stone Memorial High     14.54

6th Emma Smith           11 Stone Memorial High     15.03

7th Lindy Livesay         9 Stone Memorial High     15.18

16th Tierra Scoville       10 Stone Memorial High     16.26

17th Maggie Kemmer         9 Stone Memorial High     16.55

18th Hannah Craft         10 Stone Memorial High     17.49

19th Lexi Proffitt         9 Stone Memorial High    17.76

 

HS Boys 100 Meter Dash

3rd Ethan Pierce         11 Stone Memorial High     11.61           5th Cody Wyllins         10 Stone Memorial High     11.94         10th Ronnie Wyllins        11 Stone Memorial High     12.58         12h Thomas Arnold         9 Stone Memorial High     12.63

13th Dylan Greewood       11 Stone Memorial High     13.01

HS Girls 4×200 Meter Relay

 

1st Stone Memorial High School A             1:57.47

1) Alexis Howard         2) Lacey Melton

3) Susan Nelson         4) Emma Smith

HS Boys 4×200 Meter Relay

2nd Stone Memorial High School A             1:39.35

1) Thomas Arnold         2) Ethan Pierce

3) Cody Wyllins         4) Ronnie Wyllins

4th Stone Memorial High School B             1:45.06

1) Ben Bowman           2) Dylan Greewood

3) Blake Hicks           4) Glenn Star

HS Girls 1600 Meter Run

 

1st Hailey Coudriet       11 Stone Memorial High   5:45.75

2nd Cheyenne Jones      10 Stone Memorial High   6:05.43

4th Allie Hale           10 Stone Memorial High   6:40.87

5th Rebekah Noland         9 Stone Memorial High   6:49.74

7th Anna Kemmer           10 Stone Memorial High   7:01.65

 

HS Boys 1600 Meter Run

1st Michael VanWinkle     10 Stone Memorial High   5:03.12

7th Matthew Noland       10 Stone Memorial High   5:42.70

8th Zach Stambaugh       10 Stone Memorial High   5:44.69

HS Girls 4×100 Meter Relay

1st Stone Memorial High School A               57.06   1

1) Lindy Livesay         2) Lacey Melton

3) Whitney Proffitt     4) Emma Smith

5th Stone Memorial High School B             1:02.41   2

1) Amber Howard         2) Alexa Kelch

3) Maggie Kemmer         4) Jacey Wiley

 

HS Boys 4×100 Meter Relay

2 Stone Memorial High School A               47.35

1) Thomas Arnold         2) Ethan Pierce

3) Cody Wyllins         4) Ronnie Wyllins

3 Stone Memorial High School B               52.02

1) Ben Bowman            2) Dylon Dishman

3) Dylan Greewood       4) Glenn Star

1st Susan Nelson           9 Stone Memorial High   1:03.56

3rd Hailey Coudriet       11 Stone Memorial High   1:08.38             6th Samantha Lorz        11 Stone Memorial High   1:10.37

7th Alexis Howard         11 Stone Memorial High   1:11.49

8th Alexa Kelch           10 Stone Memorial High   1:11.79

14th Sienna Howe           10 Stone Memorial High   1:39.59   3

15th Brooke Frietage       10 Stone Memorial High   1:47.52   3

 

HS Boys 400 Meter Dash

1st Payt Bussey           9 Stone Memorial High     57.55

3rd Xavier Findley       10 Stone Memorial High     58.53

4th Tyler Breeding       10 Stone Memorial High     59.61

5th Nick Moore             9 Stone Memorial High   1:00.86

8th Preston Buck         10 Stone Memorial High   1:02.82

 

HS Girls 300 Meter Hurdles

5th Whitney Proffitt       9 Stone Memorial High     59.52

6th Allie Hale           10 Stone Memorial High     59.54

 

HS Boys 300 Meter Hurdles

2nd Ben Bowman           11 Stone Memorial High     48.41       4th Jason Seaman         11 Stone Memorial High     55.45

 

HS Girls 800 Meter Run

1st Susan Nelson           9 Stone Memorial High  2:54.42

2nd Hailey Coudriet       11 Stone Memorial High   2:54.54

3rd Rebekah Noland         9 Stone Memorial High   3:02.57         6th Erin Rassell           9 Stone Memorial High   3:07.53         9th Kassandra Ayala       12 Stone Memorial High   3:16.93

15th Tierra Scoville       10 Stone Memorial High   3:44.04

16th Sienna Howe           10 Stone Memorial High   3:53.89

 

HS Boys 800 Meter Run

1st Xavier Findley      10 Stone Memorial High   2:10.32

2nd Jackson Hughes       10 Stone Memorial High   2:16.93

3rd Payt Bussey           9 Stone Memorial High   2:16.96       6th Zach Stambaugh       10 Stone Memorial High   2:39.65

 

HS Girls 200 Meter Dash

5th Lindy Livesay         9 Stone Memorial High     32.40         12th Maggie Kemmer         9 Stone Memorial High     37.03         14th Hannah Craft         10 Stone Memorial High     39.13

15th Alyssa Berry           9 Stone Memorial High     39.55

16th Christin Marcum       9 Scott High School       39.72

17th Brooke Frietage       10 Stone Memorial High     42.05

18th Lexi Proffitt         9 Stone Memorial High     44.38

 

HS Boys 200 Meter Dash

6th Trevor Tucker         11 Stone Memorial High     26.19           8th Nick Moore             9 Stone Memorial High     27.85

9th Tyler Breeding       10 Stone Memorial High     27.88

10th Glenn Starr        11 Stone Memorial High     28.93

11th Lucas Coleman         11 Stone Memorial High     31.03

12th Andrew Wright         11 Stone Memorial High     31.43

 

HS Girls 3200 Meter Run

—————————————————————–

1st Cheyenne Jones       10 Stone Memorial High 13:22.78

 

HS Boys 3200 Meter Run

1st Michael VanWinkle     10 Stone Memorial High 10:06.03

2nd Jackson Hughes       10 Stone Memorial High 10:37.21

HS Girls 4×400 Meter Relay

1st Stone Memorial High School A             4:44.75

1) Hailey Coudriet       2) Alexis Howard

3) Alexa Kelch           4) Susan Nelson

2nd Stone Memorial High School B             5:00.81

1) Amber Howard         2) Samantha Lorz

3) Emma Smith           4) Jacey Wiley

 

 

HS Boys 4×400 Meter Relay

1st Stone Memorial High School A             3:47.41

1) Xavier Findley       2) Jackson Hughes

3) Jacob Sweeten         4) Cody Wyllins

5th Stone Memorial High School B             4:14.70

1) Nick Moore           2) Matthew Noland

3) Jason Seaman         4) Glenn Star

 

 

HS Girls Discus Throw

2nd Lacey Melton         12 Stone Memorial High     74-02

12th Whitney Miller         9 Stone Memorial High     38-03

 

HS Boys Discus Throw

2nd Ben Kindred           12 Stone Memorial High   111-11          7th Andrew Wright         11 Stone Memorial High     88-05        10th Lucas Coleman         11 Stone Memorial High    83-09

 

 

HS Girls Shot Put

2 Caitlin Reed         10 Stone Memorial High 29-06.00           4 Lacey Melton         12 Stone Memorial High 25-10.00

 

 

HS Boys Shot Put

2nd Brandon Jones         12 Stone Memorial High 42-06.00      3rd Ben Kindred           12 Stone Memorial High 42-05.00       8th Blake Hicks           11 Stone Memorial High 34-09.00       10th Andrew Wright         11 Stone Memorial High 34-02.00

13th Lucas Coleman         11 Stone Memorial High 33-01.00

14th Curtis Tollett       11 Stone Memorial High 32-10.00

 

HS Girls Long Jump

2nd Faith Robinette       9 Stone Memorial High 14-01.00

3rd Caitlin Reed         10 Stone Memorial High 13-06.00        5th Lindy Livesay         9 Stone Memorial High 13-01.25          6th Amber Howard         12 Stone Memorial High 11-11.00

7th Kassandra Ayala       12 Stone Memorial High 11-09.00

 

 

HS Boys Long Jump

4th Trevor Tucker         11 Stone Memorial High 16-06.00

 

 

HS Girls Triple Jump

1st Faith Robinette       9 Stone Memorial High 29-04.00

2nd Caitlin Reed         10 Stone Memorial High 28-09.00

 

HS Boys Triple Jump

2nd Trevor Tucker         11 Stone Memorial High 33-09.00

 

HS Girls High Jump

 

2nd Whitney Proffitt       9 Stone Memorial High   4-02.00

 

HS Boys High Jump

1st Dylon Dishman         11 Stone Memorial High   6-03.00

4th Jason Seaman         11 Stone Memorial High   5-06.00

 

 

High School Girls Team Scores

1 Stone Memorial High Schoo   257

2 Alvin C. York Institute     169

3 Scott High School           96

4 Clarkrange High School

5 Livingston Academy           5

 

 

High School Boys Team Scores

1 Stone Memorial High Schoo   234

2 Alvin C. York Institute     220

3 Clarkrange High School     79

4 Livingston Academy         52

5 Scott High School           34

 

The Panthers and Lady panthers will travel to an invitational meet for the top 8 in each event for the Chattanooga area on Friday May 6th at Red Bank. Then the following week will to Walker Valley on May 10 for the Sub sectional Meet.